سونوگرافی چهاربعدی

سونوگرافی خوب در تهران ، سونوگرافی دقیق

سونوگرافی یکی از دستاوردهای بشر است که نقش مهمی در علم پزشکی جهت تشخیص بیماری ها و ناهنجاری ها دارد.

سونوگرافی توسط امواج صوتی، تصاویری از بافت ها و ارگان های داخلی بدن بدست آمده که بعد از شکل گیری به مانیتور ارسال شده و با پردازش توسط دستگاه  تصویر نمایان می شود. سونوگرافی معمولی یا دو بعدی تصاویر سیاه و سفید را در اختیار می دهد و کاملا بی خطر می باشد و جهت تخمین ضربان قلب، سن بارداری، موقعیت جنین، تشخیص خاملگی خارج از رحم، ناهنجاری های احتمالی بکار می رود. با تابش امواج صوتی در زوایای مختلف به بدن جنین و انعکاس آن  با نرم افزار کامپیوتری، تصاویری در سه جهت طول، عرض و عمق تولید می گردد.

سونوگرافی چهاربعدی مانند دیگر سونوگرافی های دوران بارداری می باشد که حرکات جنین را داخل رحم نشان می دهد و از امواج صوتی استفاده می گردد. و تصویری سه بعدی از جنین دریافت می شود. با استفاده از این تکنولوژی حرکات جنین در لحظه در رحم نمایش داده می شود.

در سونوگرافی چهاربعدی علاوه بر ایجاد تصاویر سه بعدی، حرکات جنین هم نمایش داده می شود. در سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی انرژی زیادی به جنین وارد می شود و خطرات احتمالی ممکن است به همراه داشته باشد بنابراین این سونوگرافی باید حتما با مشورت پزشک انجام شود تا زمان انجام ان نیز توسط پزشک تعیین شود. ولی طبق مطالعات سونوگرافی چهاربعدی هیچ خطری برای جنین ندارد با این حال نباید جنین بیش از حد سونوگرافی شود.

سونوگرافی چهاربعدی چیست

مراحل سونوگرافی چهاربعدی

ابتدا فرد روی تخت مخصوص دراز کشیده و ژلی روی شکم مالیده می شود. پزشک  مبدل را روی شکم قرار داده و توسط این دستگاه امواج صوتی از شکم به رحم انتقال داده شده و برای دریافت تصاویر مورد نظر، حرکات چرخشی روی شکم انجام می دهد.

با پژواک حاصله جنین بزرگ نمایی شده و مانیتور پژواک را دریافت و به صورت تصویر نمایش داده و حرکات جنین دیده می شود.

با این سونوگرافی می توانید مشاهده کنید جنین در حال حاضر چه کاری انجام می دهد. سونوگرافی چهار بعدی معمولا در هفته بیست و هفتم تا سی و دوم بارداری انجام می شود.

در سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در هفته ۱۶ بارداری با دقت بسیار زیادی می توان جنسیت جنین را تشخیص داد.

انجام سونوگرافی چهاربعدی نیاز به پرشدن مثانه ندارد. دراین سونوگرافی تصاویر تاخیر ندارد و تصویر وضعیت فعلی جنین نمایش داده می شود. با سونوگرافی چهاربعدی می توان ناهنجاری های مادرزادی مانند لب شکری، کام شکری ، نواقص ستون فقرات و نخاع، نواقص اندام جنین و غیره را تشخیص داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هفده =