علت سفید شدن موها

علت سفید شدن موها

یکی از مشکلاتی که افراد مختلف با آن روبه رو میشوند ،دیدن چند تار موی سفید روی سر است .

سفید شدن موها ظاهر خوشایندی برای فرد ندارد و اغلب افراد تلاش مضاعف برای جلوگیری از سفید شدن موهایشان دارند .

ممکن است عوامل مختلفی در این پدیده نقش داشتهباشند اما بیشترین عامل ها به ارث رسیدن موهای سفید از والدین را شامل میشوند .

به طور میانگین موها از سن 35 سالگی شروع به سفید شدن میکنند و قبل از موهای سر سیبیل و ریش ها شروع به سفید شدن میکنند و معمولا از ناحيه شقيقه شروع شده به سمت فرق سر پيشرفت مي‌كند و راهي براي پيشگيري از سفيد شدن در ميانسالان وجود ندارد اما هميشه سفيد شدن مو به‌دليل بالا رفتن سن نيست و بسياري از شرايط ديگر نيز موها را سفيد مي‌كنند.

در تحتانی ترین لایه ی مو ، سلول‌هايي به نام ملانوسيت قرار دارد که باعث ایجاد  تركيبي با نام «ملانين» میشوند و همين ترکیبات نیز باعث رنگ پذیری موها میشوند. تا زمانی که  ملانوسيت‌ها دارای  رنگدانه هستند  موها نیز رنگ دارند اما در صورت کم و یا ازبین رفتن این مواد ، رنگ موها ازبین رفته و سفید میشوند. افرادی که دارای موهای خاکستری و یا دودی هستند دارای مقدار کمتری از ملانوسیت ها هستند .

معمولا سفيد شدن مو در مردان در حدود 30سالگي و در زنان در 35سالگي اتفاق میافتد. هرچند عواملی مثل تغذيه‌ و ژنتيك محدوده ی سنی ابتلا به سفیدی مورا تغییر میدهد . ممکن است سفید شدن خموها در سن بیست سالگی یک امر موروثی باشد .
برخی بر این باورند که شوک های عصبی و یا هیجانات باعث یک شبه سفید شدن موها میشود ، اما دلیل محکم علمی برای این حرف وجود ندارد .
سفيد شدن موي سر معمولا از شقيقه‌ها آغاز مي‌شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقيه نقاط پشتي سر مي‌رسد.

براي جلوگيري از سفيد شدن زودرس موها بايد از مواد غذايي استفاده كرد كه حاوي املاح روي، آهن، پتاس و منگنز باشد. همچنین کبود موادی مثل آهن، روي، منگنز، تيتانيوم، تنگستن و مس از عوامل اصلي در سفيد شدن موها هستند، اما نگران نباشید این مشکلات قابل حل هستند و درمان پذیر هستند .
مصرف میوه هایی مثل  سيب، گلابي، هلو و همه ميوه‌هايي كه دارای فلز منگنز هستند و نيز مصرف سبزيجاتي همچون؛ سير، پياز، موسير و تره كه داراي منگنز هستند توصیه مشود و کمک بزرگی به جلوگیری از سفید شدن موها میکند.

موادی که دارای سبوس هستند را در ظرف غذایی روزانه ی خود بگنجانید و سعی کنید در صورت نگرانی های جدی با یک پزشک مشورت کنید .ممکن است این مشکل بر اثر اختلالات بدن و یا کمبود ویتامینهای لازم رخداده باشد زیرا بيماري تيروئيد، بيماري‌هاي سيستم ايمني، كم‌خوني، رژيم‌هاي سخت و طولاني‌مدت، بيماري‌ها و افزايش گلبول‌هاي سفيد خون نيز باعث سفيدي زودهنگام و بيش از حد موها مي‌شود.

برخی از افراد به دلیل عوامل گوناگون علاوه بر سفید شدن موها شاهد ریزش موهایشان نیز می شوند که مجبور می شوند اقدام به کاشت مو کنند.بهتر است که با پزشک متخصص در این زمینه مشاوره ای داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + سه =