موهای سفید با کندن زیاد میشوند

موهای سفید با کندن زیاد میشوند

معمولا به جز دلایل ژنتیکی و یا موروثی ،سفید شدن موها نشانه ی پیری و پا به سن گذاشتن است .

بسیاری از افراد از داشتن موهای سفید برروی سر بیزارند ،از این رو اقدام به کندن موهای سفید و یا پنهان کردن آنها مینمایند .

این تغییر رنگ موها برای برخی افراد خوشایند و برای برخی ناخوشایند است ، به طوری که مدام در حال رنگ کردن موها برای از بین بردن آثار سفیدی در آن هستند.

افرادی که سفید شدن موهارا دوست ندارند ، با دیدن اولین تارموی سفید اقدام به کندن آن میکنند . دراین میان حرف و حدیث های فراوانی در رابطه با کندن موی سفید وجود دارد که معروفترین آن این است :

کندن موی سفید باعث زیاد شدن آن میشود .

اما آیا کندن موهای سفید باعث زیاد شدنشان می شود؟

درپاسخ  باید بدانید که کندن موهای سفید باعث افزایش آن نمیشود بلکه بعد از کندن موهای سفید از ریشه بیرون خواهد زد .

در واقع زمانیکه ریشه ی یک مو سفید شد بعد از کندن دوباره یک تارموی سفید به جای آن رشد خواهد کرد .

توصیه میشود از این اقدام دست بردارید .زیرا ممکن است بعد از کندن موها دیگر مویی جای آن در نیاید و کم کم دچار ریزش مو و کاهش میزان تراکم موها شوید . کندن موهای سفید و یا مشکی به هیچ عنوان تاثیری در کم یا زیاد شدن موها ندارد ، اما احتمال ایجاد طاسی در سر را تشدید میکند .

 

زمانیکه سلول های رنگدانه مو ناتوان میشوند ، قدرت تولید رنگ در آنها کم شده و رفته رفته موها سفید میشوند .این عامل نیز از سالخوردگی انسان تاثیر می پذیرند؛ به بیان دیگر این سلول ها یا می میرند یا اینکه توانایی شان برای تولید رنگ و انتقال آن به ساقه مو را از دست می دهند.

این فرایند باعث می شود که موها رنگی خاکستری یا سفید به خود بگیرند.  اما لازم است یادآور شویم که زمان بندی این اتفاق امری کاملا ژنتیکی است و به همین خاطر سفید شدن مو در برخی از افراد زودتر از بعضی دیگر آغاز می شود.

تارمو بعد از کنده شدن  از فولیکول خود خارج می شودهر فولیکول یک تارمو تولید میکند ،  و چون سلول های رنگدانه تنها فولیکولی را تحت تاثیر قرار می دهند که در آن قرار گرفته اند، قادر به اینکه رنگ تارهای موی مجاور به خود را تغییر دهند نخواهند بود.

از کندن موهای سفید بپرهیزید.

زیرا زمانی که به جای موی سفید کنده شده تار موی جدیدی در می آید، موهایی که اطراف آن قرار دارند احتمالا به مرحله ای رسیده اند که سفیدی ساقه هایشان قابل رویت شده باشد. در نتیجه این باور قدیمی از جهاتی هم می تواند درست باشد هرچند که علت آن کندن تار موی سفید نیست.

کندن موها نوعی تروما یا زخم روی سر ایجاد میکند و این کار باعث ریزش و یا ایجاد مشکلات فراوان در سر خواهد شد توصیه میشود که اگر ناچار به کندن هستید آن را قیچی کنید .و یا برای رفع مشکلات بیشتر از یک پزشکمتخصص مشاوره بگیرید .

منبع مطلب : http://drgholamin.ir/%D9%85%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%86%D8%AF%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =